Recent posts

Microsoft lançon aplikacionin Windows për të kontrolluar kompjuterët në lëvizje

Në Microsoft Ignite 2023 kompania lançoi aplikacionin i cili lidhet me Windows 365 dhe pajisje të tjera. Microsoft lançoi një aplikacion të ri quajtur “Windows App.” Ky aplikacion ju jep mundësi përdoruesve të lidhen me kompjuterët e tyre nga iPhone, iPad dhe pajisje...

WhatsApp shton veçori të reja, sjell profilet alternative

Ky profil do të jetë i kufizuar dhe i dukshëm vetëm për kontaktet e përdoruesve. Tregon emrin alternativ dhe një foto për përdoruesit e tjerë të WhatsApp. WhatsApp është padyshim një prej aplikacioneve më popullore të komunikimit dhe në mënyrë të vazhdueshme...

Google Chrome do të ketë së shpejti një pamje të re

Një pamje paraprake të ndërfaqes së re mund ta shikoni në imazhet GIF paraqitur mëposhtë. Ndryshimi më i madh për ne janë skajet e rrumbullakëta në krye të dritares. Chrome në desktop do të ketë një pamje të re. Shfletuesi shumë popullor i Google do të marrë një...

Funksionaliteti i ri i WhatsApp e bën më të lehtë dërgimin e videove të shkurtra

Ju mund të dërgoni një video mesazh duke klikuar ikonën ekzistuese të mesazheve zanore dhe kaluar në modalitetin video. Funksionaliteti më i fundit i WhatsApp është mundësia për të dërguar video mesazhe të shkurtra ngjashëm me mesazhet zanore që shërbimi aktualisht i...

Funksionaliteti i ri i WhatsApp parandalon telefonatat e padëshiruara

WhatsApp thotë se funksionaliteti do të ndihmojë në parandalimin e thirrjeve spam dhe nga njerëz të panjohur. Funksionaliteti më i fundit i WhatsApp mund të heshtë automatikisht thirrjet hyrëse që vinë nga një numër i panjohur. Ky opsion mund të aksesohet duke shkuar...

Aplikacioni ChatGPT në iOS mbërrin në 11 vende të botës, në mesin e tyre edhe Shqipëria

Aplikacioni një funksionalitet më tepër krahasuar me uebsajtin duke lejuar njerëzit të bëjnë pyetje përmes komandave zanore. OpenAI lançoi aplikacionin ChatGPT për iOS në SHBA në mesin e muajit Maj dhe tashmë po mban premtimin duke e zgjeruar në 11 vende të...

Opsioni i ri i WhatsApp mund të ndryshojë mënyrën sesi njerëzit gjejnë njëri-tjetrin për të komunikuar

Opsioni i ri e sjell WhatsApp më pranë mënyrën sesi njerëzit komunikojnë në platformat e tjera të Meta si Instagram edhe pse nuk është ende e qartë sesi ky opsion ri do të funksionojë. WhatsApp ka lançuar një seri përditësimesh javët e fundit në platformën e saj...

Bing AI bëhet i disponueshëm për të gjithë përdoruesit

Opsioni i ri më premtues është Actions ku përdoruesit mund ta përdorin në Edge dhe Bing. Me këtë opsion AI mund të kryejë detyra pa pasur nevojë të kërcejë mes dy sajteve. Duke filluar nga dita e sotme shërbimi Bing AI i Microsoft është i hapur për të gjithë...

Funksionaliteti i ri i WhatsApp vë përdoruesit përballë njëri-tjetrit

Nëse vendosin kundër, mesazhi do të fshihet në momentin që afati përfundon. Një ikonë bookmark do të shfaqet ngjitur me mesazhet e ruajtura. WhatsApp ka prezantuar një opsion të ri quajtur Keep in Chat ku përdoruesit mund të parandalojnë mesazhe të...

Instagram sjell një prej funksionaliteteve më të kërkuara

Është një funksionalitet që mund ta bëjë platformën më të dobishme sidomos në një kohë kur njerëzit po largohen nga Twitter pas blerjes nga Elon Musk.   Biografia juaj në Instagram do të ketë deri në 5 lidhje tha CEO i Meta Mark Zuckerberg përmes një postimi në...

Waze do të paralajmërojë shoferët për rrugët me numër të lartë aksidentesh

Është një prej veçorive të reja që vjen në Waze që kur kompania e integroi në divizionin e Google Maps. Kompania njoftoi shkrirjen e divizioneve Waze në Google Geo. Waze është një prej aplikacioneve më të preferuara të navigimit për shkak të komunitetit të gjerë që ka...

Google lançon zyrtarisht Android 13

Të gjitha modelet Pixel nga Pixel 4 deri tek Pixel 6a do të marrin brenda pak ditësh versionin e fundit Android 13. Android 13 është zyrtarizuar. Versioni më i fundit i sistemit operativ të Google nuk pritej të debutonte deri në Shtator, por tani është publikuar në...

iOS 15.5 është hapi i parë i një ndryshimi radikal për Apple

Apple lançoi iOS 15.5, versionin më të fundit të sistemit operativ për iPhone. Në këtë version fokusi nuk është në funksionalitete në drejtim të përdoruesit por shkon më tepër për të ulur presionin rregullator të cilët janë të shqetësuar për kontrollin dominues mbi...

Lançohet aplikacioni i ri i Outlook për Windows 11

Për fat jo të mirë aplikacioni nuk është i disponueshëm për e-mail-et personale ndërsa presim të bëhet i tillë me prezantimin zyrtar nga Microsoft. Klienti i ri Microsoft Outlook është prej një viti në ndërtim. Madje disa prej ndryshimeve të planifikuar nga kompania...

Google aktivizon enkriptimin fundor për bisedat në grup në aplikacionin Messages

Të gjithë në grup duhet të kenë funksionin RCS të aktivizuar për të përdorur funksionalitetin. Përdoruesit do të shohin ikonën e një kyçi nëse mesazhet e tyre janë enkriptuar. Pothuajse një vit që kur Google aktivizoi enkriptimin fundor E2EE për aplikacionin Messages,...

Google lançon versionin e dytë eksperimental të Android 13 për publikun

Pritej që Google të lançonte një version të dytë beta këtë muaj ndërsa shkon drejt versionit final të Android 13 në Verë. Koha e pritjes për Android 13 po ngushtohet ndërsa Google lançoi dje versionin e dytë eksperimental beta të sistemit operativ mobil. Versionin...

Ja se si të vendosni një sfond të personalizuar për Safari në IOS 15

Një nga shumë veçoritë e reja që nuk cenojnë privatësinë tuaj në IOS 15 është edhe personalizimi i sfondit të Safari në telefonin tuaj. Ju duhet të ndiqni disa hapa shumë të thjeshta në mënyrë që të keni një sfond shumëngjyrësh, sipas preferencave tuaja, kur bëni...

Aplikacioni i ri i Adobe është për amatorët në krijimtari grafike

Aplikacioni në pamje të parë tregon një gjë se është ndërtuar për menaxherët e medias sociale, pronarët e bizneseve të vogla dhe kushdo që ka diçka për të promovuar por nuk është ekspert në dizajn grafik. Adobe vendosi që të hapë disa prej mjeteve më të fuqishme të...

Twitter eksperimenton me një opsion “downvote”

Reddit ka përdorur këtë funksion që prej 2005 madje edhe Facebook provoi në 2018-ën por që nuk u bë i përhershëm si opsion. Twitter mori një feedback pozitiv në Korrik të vitit të kaluar në lidhje me butonin eksperimental “downvote” dhe tani kompania ka nisur ta...

WhatsApp se shpejti mund te lejoje transferimin e bisedave nga Android tek iOS

WhatsApp si fillim lejoi përdoruesit te transferojnë nga iOS tek Samsung ne shtator dhe pastaj e zgjeroi duke lejuar ti kalojnë nga iOS në Google Pixel apo Android 12. WhatsApp mund te jete duke punuar ne një zhvillim qe te lejon ta transferosh historinë e bisedave...

my social media